השימוש בתקרות גבס אקוסטיות

תקרת גבס אקוסטית מהווה אמצעי יעיל ביותר לבידוד מפני רעשים ולשיפור האקוסטיקה במבנים. בגבס עצמו נעשה שימוש נרחב בענף הבנייה, ואילו התקרות האקוסטית העשויות ממנו מספקות מגוון רחב של יתרונות.

גבס ויתרונותיו

גבס הוא חומר העשוי מגופרית וסידן שנוצר על פי רוב מהתאדות מים או עליית מי תהום. למינרל זה יש מספר תכונות ההופכות אותו לחומר גלם מצוין בענף בנייה, כדוגמת רמות בידוד גבוהות מפני חום, קור ורעשים.
בנוסף, את הגבס קל מאוד לעצב לתצורות שונות בעזרת תבניות, ואין קושי רב להדביק את חלקיו הנפרדים לכדי יחידה אחת.

כמו כן, מדובר בחומר שניתן לקבוע בקלות יחסית את משקלו לאחר ההתקשות, וזאת על ידי שימוש בתמיסות בעלות כמויות מים וגבס משתנות.
מן הגבס הגולמי מייצרים לוחות בגדלים, תצורות והרכבים שונים, והם המשמשים בענף הבנייה.

בליעת רעשים

חשוב להבין כי לכל חומר יש מקדם בליעה מסוים הנמדד באחוזים.
לדוגמא, לוח גבס בעל מקדם בליעה של 0.5 בולע 50% מגלי הקול שמגיעים אליו, ומחזיר את המחצית הנותרת.

מכיוון שקיימים סוגי שונים של רעשים ותדירויות, ומאחר שכל מוסד, מפעל או מקום פרטי נדרשים לעמוד בתקנים או ברמות אקוסטיקה שונות, יש להתייעץ עם בעלי מקצוע להתאמת הלוח.
בנוסף, לעיתים קרובות יש לבצע מדידות רעש על פי תקנות הבטיחות ותנאי המבנה, בעזרת חברות מורשות המסתייעות בציודים ייעודיים.

מי צריך תקרת גבס אקוסטית?

תקרת גבס אקוסטית עשויה לשמש במבנים רבים בהם קיימים רעשים חזקים ובלתי נעימים, או בעיות אקוסטיקה שונות. בין היתר מדובר במבנים ציבוריים כמו בתי ספר, מוסדות אקדמיים, בתי קפה ומסעדות, משרדים וחדרי כושר, וכן בתים פרטיים, אולפנים ומפעלים למיניהם.

בתוך כך, בכל מבנה קיימים תנאים המשפיעים וקובעים את האקוסטיקה, כדוגמת חומרי הבנייה, רהיטים ותכולה, כמות הנוכחים במבנה, גודל וגובה החללים ומספר הפתחים.
לכן, כל מי שמעוניין בשיפור התנאים האקוסטיים והפחתת רעשים במבנה צריך להתקין תקרת גבס אקוסטית המתאימה לצרכיו הספציפיים.

כיצד תקרות גבס אקוסטיות פועלות

בעקבות התפתחויות טכנולוגיות ניתן להתגבר כיום על בעיות אקוסטיקה במבנה בעזרת תקרות גבס מיוחדות, המבוססות בעיקר על אריחי תקרה מחוררים ועל לוחות גבס מחוררים. הלוחות המחוררים נבדלים זה מזה במספר היבטים, כדוגמת צורת החורים, מספרם, גודלם ואופן הפיזור שלהם.

ההבדלים בין תצורות החירור קובעים את התכונות האקוסטיות של הלוח.
לדוגמא, חורים מרובעים ועגולים מתאימים יותר לספיגת תדרים נמוכים. קולות הנשמעים בבניין הינם גלי קול שמקורם בתנודות חלקיקי האוויר, אשר באים במגע עם פריטים שונים כגון קירות, תקרה וריהוט.

כאשר פוגעים החלקיקים בתקרה האקוסטית הם נבלעים בחורים בהתאם לתצורתם, מגיעים אל השכבה האקוסטית ונספגים בה כך שאינם מוחזרים באותה העוצמה.

סוגי חירור בתקרות גבס

באופן כללי ניתן לחלק את אופני החירור למספר תצורות עיקריות – ישר ומלא, מחורץ, עגול או מרובע במקבץ, סדר אקראי, וסדר משתנה.
בנוסף לכך, קיימים גם לוחות חלקים שאותם אפשר לשלב בין הלוחות המחוררים, ואף ניתן להוסיף בידוד העשוי מצמר זכוכית או צמר סלעים.

תפקידים של תקרת גבס אקוסטית

תקרת גבס אקוסטית נועדה לשרת מספר מטרות מרכזיות:

 • הקטנת עוצמת הרעש – במקומות רבים קיימים רעשים חזקים המשפיעים על סביבת העבודה.
  לדוגמא, במפעלים פועלות מכונות המרעישות בעוצמות גבוהות, כאשר הקולות עלולים לפגוע בשמיעת העובדים ולהוות מטרד תעסוקתי וסביבתי.
  מחקרים רבים הראו כי הקטנת הרעש מובילה לשיפור בשביעות רצונו של העובד ולהגברת התפוקה במפעל.
  בנוסף, במוסדות ציבור רבים כגון בתי ספר ומרפאות קיימים רעשים המגיעים מתוך המבנה ומחוץ לו, ואילו תקרת הגבס האקוסטית מאפשרת ליצור סביבה נעימה ושקטה יותר.
 • בידוד – בעת האחרונה נכנסו לשימוש טכנולוגיות חדישות בתקרות גבס אקוסטיות, המאפשרות בידוד מצוין וויסות הטמפרטורה בחלל.
  למעשה, כיום כמעט ואינה מורגשת כל השפעה של מזג האוויר השורר מחוץ למבנה, בעוד שנשמרת טמפרטורה זהה בין החללים השונים שבו.

יתרונות של תקרת גבס אקוסטית

התקנה של תקרת גבס אקוסטית במבנה עשויה לספק מגוון יתרונות לשוהים ולבעלי המקום:

 • חיסכון בתפעול – בשל המרכיב המבודד של תקרות גבס אקוסטיות אין צורך בהפעלה תדירה של מכשירי חימום וקירור, מה שמהווה חיסכון משמעותי בהוצאות החשמל השוטפות של המוסד או המפעל.
 • חיסכון בהתקנה – מאחר שתקרות גבס ניחנות בטווח רחב של אפשרויות התאמה, עיצוב והרכבה, ניתן להתקינן באופן פשוט וקל יחסית לתקרות אחרות. המשמעות היא חיסכון ניכר בעלויות.
 • תשתיות – תקרת גבס אקוסטית מותקנת מתחת לתקרת המבנה הרגילה, כך שנוצר ביניהן מרווח. בתוך המרווח ניתן להעביר חלק מתשתיות המבנה כדוגמת כבלי חשמל, צינורות מים וכבלי תקשורת, וזאת בנוסף על התקנה של אמצעי תאורה שונים.

לסיכום

תקרות גבס אקוסטיות משמשות במבנים רבים לצורך שיפור תנאים אקוסטיים, הפחתת רעשים ובידוד. בתוך כך, הן מספקות מספר יתרונות טכניים וכלכליים לבעלי המקום.

התקרות מבוססות בדרך כלל על לוחות מחוררים בתצורות שונות, כאשר אופן החירור משפיע על תכונותיהן האקוסטיות.
מאחר שבכל מבנה קיימים תנאי אקוסטיקה שונים יש לפנות לייעוץ מקצועי על מנת להתאים עבורו את סוג התקרה הנכון.