כשגבס וצבע נפגשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים למספר פיתוחים טכנולוגיים מהפכניים בתחום הבנייה בגבס שבאים לידי ביטוי באריחי גבס ובלוחות גבס מעוצבים.
עם זאת, את הפיתוחים המעניינים והדקורטיביים האלו אנחנו עדיין לא זוכים לראות ביותר מדי חללים פרטיים בישראל אלא יותר בגלריות, בתי מלון, מסעדות ואזורי מסחר.
לכן רוב קירות הגבס מתאפיינים בצבע לבן ומן הסתם לא אחת מתעורר הצורך להחיות מעט את הגוון הבסיסי או להחליף את הגוון הקיים.

אז איך צובעים גבס? על כך בשורות הבאות.

ניקיון אזור העבודה

הדבר החשוב ביותר שיש לעשות לפני שמתחילים במלאכת הצביעה של קיר גבס הוא לדאוג לכך שהקיר יהיה נקי משאריות של אבק, שיערות ולכלוך.
ניתן לעשות זאת באמצעות העברה של מברשת המטאטא אך כמובן שיש לוודא כי המברשת עצמה נקייה לפני שמעבירים אותה על הקיר.
לאחר מכן יש להעביר סמרטוט יבש לחלוטין על כל פני השטח של הקיר עד שאתם בטוחים שהקיר נקי לגמרי משאריות אבק.

מומלץ מאוד להניח על הרצפה יריעות ניילון גדולות או עיתונים על מנת שיספגו את טפטופי הצבע כדי לחסוך לעצמכם את ניקיון הרצפה בשלב הסופי.
כמו כן ניתן לשפוך שכבת מים צנועה על הרצפה מבעוד מועד אם אתם מעוניינים לחסוך את הניילונים או את הנחת העיתונים.

סדר העבודה

אם בחלל קיימים עוד קירות ואלמנטים שונים שאתם גם מעוניינים לצבוע, כמו למשל חלונות או משקופים, הקפידו על כך שאת החלונות או הדלתות תצבעו לפני שתצבעו את הקיר.
רק לאחר שתסיימו לצבוע את האלמנטים הבולטים – למשל המשקופים – ורק לאחר שאתם בטוחים שהם התייבשו לגמרי, ניתן לכסות אותם בנייר דבק ייעודי לצביעה שקל להסיר אותו ולהתחיל במלאכת הצביעה של הקיר.

קיר גבס חדש מול ישן

אם מדובר בקיר גבס חדש, הדבר החשוב ביותר הוא להניח שכבה של צבע יסוד.
שכבת היסוד מיועדת לחבר בין שכבות הצבע לקיר באופן המוצלח ביותר ומהווה למעשה מעין תשתית, או עוגן אם תרצו, לשכבות שתבואנה אחריה.
לעומת זאת, אם מדובר בקיר ישן שכבר עבר צביעה לפחות פעם אחת, אין צורך להניח עליו שכבת יסוד נוספת.

עם זאת, אם אכן מדובר בקיר ותיק, שימו לב שהוא לא סובל מנזקים, מקילופים או מחורים של דיבלים, למשל.
אם ישנם חורים או סדקים, טפלו בהם באמצעות חומרים מתאימים כמו שיטרוק או יוניפלוט ודאגו להחליק אותם באמצעות נייר שיוף לאחר שהשפכטל יתייבש.

צביעה נכונה

השלב הראשון בתהליך הצביעה הוא מעבר עם מברשת דקה על הזוויות שבין הקירות לתקרה ובין הקירות הניצבים (מדובר על מברשת של 5-7 ס”מ לכל היותר).
זהו שלב חשוב ביותר ומומלץ שלא לדלג עליו. רק לאחר שהצבע שהנחתם בחיבורים שבין הקירות ובין הקירות לתקרה התייבש, ניתן להתחיל לעבור על הקירות עם רולר.
מה שחשוב להבין בכל הקשור למלאכת הצביעה הוא שככל שהעבודה תהיה יסודית ועקבית יותר, כך היא תהיה גם מוצלחת יותר ומהירה יותר.

המשמעות היא שיש לצבוע כל קיר בנפרד, אחד אחרי השני ולא להתפזר.
בנוסף לכך מומלץ מאוד להישמע באופן קפדני להוראות היצרן שכתובות על מיכל הצבע.
הקפידו להמתין עד להתייבשות השכבה הראשונה לפני שתניחו את השכבה השנייה ואם אתם מתכוונים להניח שכבה שלישית של צבע, הקפידו להמתין עד להתייבשות המוחלטת של השכבה השנייה לפני שתניחו את השלישית.

האם ניתן לצייר על קיר גבס?

קירות גבס מהווים קרקע מושלמת לציורי קיר בדיוק כמו קירות בטון או קירות מבלוקים. למעשה, ככל שהקיר חלק יותר, כך נוח יותר לצייר עליו.
לפיכך לרוב כשמזמינים ציורי קיר מאמנים שמתמחים בתחום, המחירים מאמירים ככל שמדובר על משטח מחוספס יותר. לכן, בדרך כלל, ציור על קיר גבס יעלה פחות מאשר ציור על אבן, מתכת או עץ.

הצבעים המתאימים ביותר לשימוש על קירות גבס הם צבעי אקריליק שמתאימים גם לציור על קירות בטון. מדובר על משפחה של צבעים שהינם עמידים ביותר בפני לחות.
צבעי האקריליק מתייבשים במהירות רבה ביותר – למעשה, על הקירות שצויר עליהם בבוקר, ניתן להעביר מטלית לחה כבר בערב.

ניתן להשיג היום ללא קושי ברוב החנויות המתמחות צבעי אקריליק בגימור מט או מבריק וכן ניתן להשתמש בצבעי האקריליק כשכבת בסיס לפני ציור בצבעי שמן (אך לא להפך).
כמובן שאין שום מניעה מלהתנסות בתחום בעצמכם, אך מומלץ תמיד לפנות לצייר מקצועי שיכול תוך שעות ספורות להפיח חיים בחדר השינה של הילדים או בחדר התינוק למשל.

אין סיבה להישאר עם קירות גבס לבנים. אולי הגיע הזמן להכניס עוד צבע לבית או למשרד – קירות הגבס שלכם בהחלט מוכנים ומזומנים לכך.